Nefertiti ve Kayıp Hanedan Belgeseli

 • Nefertiti (M.Ö. 14. yüzyıl), Mısır kraliçesi (hd M.Ö. 1379-62), Mısır Firavunu IV. Amenhotep’in (sonradan Akhenaton) eşi, Firavun Tutankhamun’un kayınvalidesidir. adının kelime anlamı “güzelik geliyor”ya da “güzelden gelen ” anlamındadır.
  Nefertiti yasadığı dönemin en güçlü kadınlarından biriydi. Özelliklede Mısır’da. Çünkü Nefertiti kocası Akhenathon yani firavunla aynı düzeyde bulunuyordu. Hatta firavunun uygulaması gereken cezaları ya da yapması gereken işleri yapabilme yetkisi vardı. Bu durumdan halk ve din adamları hiç memnun değildi, çünkü bu Mısır’da alışkın olunan bir uygulama değildi. Tahtta çok uzun süre kalamadıklarından dolayı bu memnuniyetsizlik uzun sürmedi. Akhenaton saraya yayılan salgın bir hastalıktan öldü. Nefertiti de bir süre tahtta kaldı ve öldü.
  Firavun IV. Amenhotep (Akhenaton) ile evlenme tarihi tam bilinmese de 6 çocuklarının adı biliniyor. Ancak beşi salgın hastalıktan dolayı ölmüş. Geriye Ankhsenpaaten kalmıştır. Altı kız çocuğunun isimleri:
  * Meritaten: 2. evlilik yılında (M.Ö. 1348).
  * Meketaten: 3. evlilik yılında (M.Ö. 1347).
  * Neferneferuaten Tasherit: 6. evlilik yılında (M.Ö. 1344).
  * Neferneferure: 9. evlilik yılında (M.Ö. 1341).
  * Setepenre: 11. evlilik yılında (M.Ö. 1339).
  Nefertiti`nin mezarı Krallar Vadisi’nde bulunmuştur. Bulunan kemikler ilk sonuçlara göre Nefertiti’nin kemikleridir. Araştırmalar hala devam etmektedir. İlk bulgulara göre Nefertiti başına sert bir cisimle vurulmak suretiyle öldürülmüştür.
  www.zahiridunya.net

  Category : Belgesel

  #nefertiti#ve#kayı#hanedan#belgeseli

  0 Comments and 0 replies
arrow_drop_up