Karl Marx Etkileyici 15 Sözü | Ne Demişler!

 • Alman filozof, politik ekonomist,Karl Marx Etkileyici Sözleri | Ne Demişler! Karl Marx Video Çalışmasının yazılı içeriğini ve Karl Marx kimdir? yazısını konu devamında bulabilirsiniz.
  ~
  Kanalımıza "ABONE" Olurmusunuz?
  Desteğiniz için TEŞEKKÜRLER!
  ~
  ►Önerilen Videolar;
  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  - Osman Pamukoğlu sözleri;
  youtu.be/LK9N8tzT3hg
  - Süleyman Demirel Sözleri;
  youtu.be/uF8Zs2bhdpo
  - Charlie Chaplin Sözleri;
  youtu.be/VS2hRi-mlT0
  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  Karl Marx'dan Unutulmaz Etkileyici Sözler ;
  1- Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.
  2- İnsan doğaya ne kadar yabancılaşırsa o kadar toplumsallaşır, ne kadar toplumsallaşırsa da o kadar kendine yabancılaşır.
  3- İnsanın kendi doğasına yabancılaşması, kapitalist toplumun en temel kötülüğüdür.
  4- Makineler,uzmanlaşmış emeğin isyanını bastırmak için kapitalistler tarafından işe koşulan silahlardır.
  5- Cimri,aklını yitirmiş bir kapitalist; kapitalist ise aklı başında bir cimridir.
  6- Cehenneme giden yollar, iyi niyet taşlarıyla döşelidir.
  7- Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterli.
  8- Tıpkı bir dinde insanın kendi beyninin ürünü olan şeylerin yönetimine girmesi gibi, kapitalist üretimde de, insanoğlu, kendi elinden çıkma ürünler tarafından yönetilir.
  9- Aşacağımız son kapitalist,muhtemelen bize asma halatını satan kışı olacaktır.
  10- Din,ezilenlerin iç çekişi,kalpsiz bir dünyanın kalbi,ruhsuz koşulların ruhudur.
  11- Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz.
  12- Bir öğretmen, öğrencilerin kafasına vurmasına ek olarak okulun sahibini zenginleştirmek için de eşek gibi çalışıyorsa üretken bir emekçi sayılır.
  13- Cehalet, ayrıcalıklı sınıfın ustaca kullandığı bir silahtır.
  14- Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir.
  15- Soyut özgürlük sözcüğünün sizi aldatmasına izin vermeyin.Bir kişinin bir başka kişi karşısındaki özgürlüğü değil, sermayenin işçiyi ezme özgürlüğüdür.
  Karl Marx Kimdir? ;
  Marx'ın ekonomi alanındaki çalışmaları, günümüzde emeği, emek-sermaye ilişkisini ve bunları takip eden ekonomi düşüncesini kavramanın büyük bir kısmı için temel oluşturdu. Sosyoloji ve sosyal bilimleri başlatan isimlerdendir. En bilinenleri Komünist Manifesto (1848) ve Kapital (1867-1894) olmak üzere hayatı boyunca sayısız kitap yayımladı. Karl Marks hakkında en fazla eser yazılan kişiler listesinde ilk sırada yer almaktadır.
  Orta düzeyde zengin bir ailede, o tarihlerde Prusya'nın içinde yer alan Ren bölgesindeki Trier şehrinde doğan Marx, Genç Hegelcilerin felsefe düşünceleri ile ilgilendiği Bonn ve Berlin Üniversiteleri'nde öğrenim gördü. Çalışmalarından sonra Köln'de radikal bir gazetede yazmaya ve tarihsel materyalizm üzerinde çalışmaya başladı. 1843'te diğer radikal gazetelerde yazmaya başlayacağı ve kendisinin ömür boyu dostu ve çalışma arkadaşı olacağı Friedrich Engels ile tanışacağı Paris'e taşındı. 1849'da sürgüne gönderildi ve karısı ve çocukları ile beraber toplumsal ve ekonomik hareketler hakkında teorilerini yazacağı ve olgunlaştıracağı Londra'ya taşındı. Bu süre içerisinde sosyalizm için yapılan mücadelede yer aldı ve Birinci Enternasyonal'de önemli bir figür haline geldi.
  Marx'ın toplum, ekonomi ve siyaset hakkındaki teorileri -bir bütün olarak Marksizm- insan toplumlarının sınıf savaşımı-üretimi kontrol eden yönetici sınıf ile üretim için gereken emeği sağlayan mülksüz bir emekçi sınıf arasındaki çatışma- ile ilerlediğini iddia etmektedir. Marx, devletlerin yönetici sınıf tarafından idare edildiğini ve devletin ortak kamu çıkarı adına hareket eder gibi yapıp yönetici sınıfın çıkarları doğrultusunda yönetildiğini düşünmekte ve daha önceki sosyoekonomik sistemler gibi kapitalizmin de kendi yıkımına ve yeni bir sistem olan sosyalizmin onun yerini almasına neden olacak iç gerilimler ürettiğini öngörmektedir. Kapitalizmin içinde burjuvazi ve proletarya arasındaki sınıf çelişkilerinin çalışan sınıfın siyasi zaferi ve bunun sonucu kurulacak sınıfsız bir toplum;komünizm:özgür üreticiler birliği tarafından yönetilen bir toplumun ortaya çıkacağını iddia etmektedir.Marx düşüncelerinin hayata geçmesi için etkin bir mücadele verdi; emekçi sınıfın kapitalizmin yıkılması ve sosyo ekonomik bir değişimin geçirilmesi için düzenli bir devrim hareketini yürütmek zorunda olduğunu savundu.Marx insanlık tarihindeki en etkileyici figürlerden biridir.Dünya çapında birçok entelektüel, işçi sendikaları ve siyasi parti onun temel çalışmalarından farklı biçimlerde etkilenmiştir.

  Category : Diğer

  #karl marx sözler#karl marx#ne demişler#etkileyici sözler

  0 Comments and 0 replies
arrow_drop_up