Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

 • TÜM VİDEOLARIM ► youtube.com/barisozcan/videos
  OKU SERİSİ ► bit.ly/oku-serisi
  VLOG SERİSİ ► bit.ly/barisozcan-VLOG
  Japonya en çok merak ettiğim ülkelerden biri. Oraya yapacağım bir seyahat öncesinde ülke hakkında enteresan bilgileri araştırdım. Bulduklarım gerçekten çok şaşırtıcı.
  Her şeyden önce Japonlar kendi ülkelerine Japonya demiyor. "Nihon" veya "Nippon" diyorlar. Bunun anlamı "güneşin yükseldiği yer."
  Japonya bir adalar ülkesi. 6852 ada var ama bunların 430 tanesinde insan yaşıyor. Toplam 127 milyon insan. Nüfus bakımından dünyanın 10. ülkesi. Tokyo etrafındaki alanlarla birlikte 35 milyon nüfusa sahip ve dünyanın en büyük metropol alanı. Ayrıca dünyanın en pahalı ikinci kenti.
  Dünyadaki robotların yarısı Japonya'da. Japonlar teknolojinin pek çok alanında olduğu gibi robotlar konusunda da öncüler ve ASIMO gibi insana benzeyen robotlar yapma konusunda çalışıyorlar.
  Dünyanın en büyük otomobil üreticisi. İçinden otoyol geçen bir binaları var. Sokakların çoğunun ismi yok.
  Eski Japon savaşçılarına "Samuray" denirdi ve bunlar Katana adında bir kılıçla savaşırlardı. Japonlarda Karate, Judo, Sumo, Ninjutsu, Kendo, Jujutsu ve Aikido gibi dövüş sanatları kültürün önemli bir parçası.
  400 yıldan beri "Ağlayan Sumo" adında bir yarışma yapılıyor. Bu yarışmada Sumo güreşçileri kucaklarındaki bebekleri ağlatmaya çalışıyor.
  Evlerde beslenen hayvan sayısı çocuk sayısından daha çok. Çünkü doğum oranı o kadar düşük ki, yetişkin bezlerinin sayısı bebek bezinden daha fazla.
  Dünyada uzun yaşam deyince ilk akla gelen ülke Japonya. 100 yaşın üzerinde 50000'den fazla insan yaşıyor.
  Okur-yazarlık oranı neredeyse 0. Dünyanın ilk romanı 1007 yılında bir kadın yazar tarafından Japonya'da yazılmış.
  Ülkenin p'i dağlarla kaplı. 200 kadar yanardağ var. En yüksek dağ olan Fuji dağı da aktif bir volkan.
  Japonya'da her yıl 1500 kadar deprem oluyor. 2011'de olan depremin dünyanın dönüş hızını 1.8 mikrosaniye kısalttığı söyleniyor. Bu deprem sonucu ortaya çıkan bazı antik taş tabletlerin üzerinde "bu noktadan sonra ev yapmayın" yazıldığı anlaşılmış.
  Videonun tam metni ve linkler web sitemde: barisozcan.com/japonya-hakkinda-ilginc-bilgiler
  Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for "fair use" for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use.
  ~
  twitter.com/BarisOzcan
  facebook.com/BarisOzcan
  instagram.com/BarisOzcan
  google.com/+BarisOzcan
  www.barisozcan.com

  Category : Diğer

  #japonya#hakkında#i̇lginç#bilgiler

arrow_drop_up