Dünyadan 7 İlginç Meslek

 • Daha önce ilginç mesleklerle ilgili bir video yayınlamıştık. Bu liste de onun devamı. Koltuk altı koklamadan fasulyeden şirket müdürü olmaya birbirinden enteresan meslekler! Diğer tuhaf meslekler tam şurada: www.youtube.com/watch?v=JSWU5yamNTc
  Listemize, deodorant kokusu uzmanlığı ile başlıyoruz. Bu pek yapılacak bir iş değil çünkü gününüz başkalarının koltuk altını koklamakla geçiyor. Çalıştığınız firmanın ürettiği deodorantların ter kokusunu ne kadar önleyebildiğini koklayarak test ediyorsunuz. Keza 2 saat veya 5 saat sonra yine koltuk altını koklayarak deodorantın etkisini devam ettirip ettirmediğine bakıyorsunuz.
  Sırada, Çin’de sahte müdür olmak var. Eğer Avrupai bir görünüme sahipsiniz ve tabii İngilizce biliyorsanız Çin’deki bir firmada fasulyeden müdür olabilirsiniz. Çinli firmalar bu kişileri uluslarası camiada bağlantıları varmış gibi göstermek için işe alıyor. Yapacağımız tek şey, firmaya misafir geldiğinde takım elbisenizle toplantıya girip bir kenarda oturmak. Başka hiçbir şeye karışmıyorsunuz.
  İğrenç bir meslekle devam ediyoruz: Kusmuk temizleyici. Büyük eğlence parklarında insanlar rolller coaster’da veya çocuklar, binmeli oyuncaklarda sık sık kusuyor. Sizin işiniz bu kusmukları temizlemek. Gün boyunca aletlerin etrafında dolanıyorsunuz, kusan olduğunda da hemen temizlemek için olay yerine intikal ediyorsunuz.
  Sıradaki mesleğimiz, civciv cinsiyetini anlama uzmanlığı. Bunun için tabii özel bir eğitim alıyorsunuz. Sonra da hayatınız bir tavuk çiftliğinde civcivleri cinsiyetine göre ayırmakla geçiyor. Belki herkesin yapmak isteyeceği bir iş değil ama evet, böyle de bir meslek var.
  Sırada, ülkemizde de birçok kişinin yaptığı bir meslek var: Müşteri gibi davranmak. Örneğin zincir restoranların birkaç şubesine müşteriymiş gibi gidiyorsunuz. Güzel güzel sipariş verip yemeğinizi yiyorsunuz. Bir yandan da çalışanların nasıl hizmet verdiğine, yemeklerin kalitesine, restorandaki diğer müşterilere nasıl davranıldığına dair notlar alıyorsunuz. Sonra da bunları bir rapor haline getirip firma yönetcileriyle yaptığınız toplantıda paylaşıyorsunuz.
  Ülkemizde yaygın olan bir diğer meslek de iyi niyetli hacker’lık yapmak. Bunun için elbette internetin altını üstüne getirecek kadar bilgili bir hacker olmanız gerekiyor. Ancak bu birikiminizi firmalara yarar sağlayacak şekilde kulanıyorsunuz. Örneğin, bir bankanın sistemindeki açıkları buluyorsunuz. Fakat paraları kendi hesabınıza aktarmak yerine bu güvenlik açıklarını banka yönetimine bildiriyorsunuz. Tabii onlar da bu güvenlik açıklarını hemen kapatıyorlar.
  Sırada modern çeşnicibaşılık var. Geçmişte, Osmanlı Padişahlarının veya diğer ülkelerdeki kralların yemeklerini tadıp zehirli olup olmadığını anlamaya çalışan kişiler vardı. Bu bazı ülkelerde aynı şekilde devam ediyor. Örneğin, Amerikan Başkanlarının yurtdışı gezilerinde yemeklerden sorumlu bir uzman var. Başkanın yiyeceği yemekten numune alıp labaratuvarda test ediyor. Buna göre de yemekte zehir veya herhangi bir kimyasal madde olup olmadığı anlaşılıyor.
  Son mesleğimize geldik. Yaptığınız iş, çöp detektifliği. Gelişmiş pek çok ülkede herkes çöpünü, geri dönüşüm olabilen veya olamayan şeklinde ayırarak atmak zorunda. Çöp detektiflerinin işi bunu kontrol etmek. Gün boyunca sokaklarda gezerek evlerin önündeki çöpleri karıştırıyorsunuz. Amaç, geri dönüşümü mümkün çöpleri doğru bir şekilde ayırıp ayırmadıklarını tespit etmek. Kurallara uymayan olduğunda da yüklü bir ceza kesiyorsunuz.
  OHA Diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, eğlenceli oyunlar oynuyoruz, rekor denemeleri yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz, oha diyeceğiniz deneyler yapıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.
  Faydalı ipuçları ve hayatınızı kolaylaştıran pratik bilgiler için diğer kanalımız YAPYAP'ı ziyaret edin:
  www.youtube.com/yapyap

  Category : Diğer

  #d#uuml#nyadan#7#İlgin#ccedil#meslek

arrow_drop_up