Türkan Saylan Etkileyici 12 Sözü | Ne Demişler!

 • Türk tıp doktoru, akademisyen, yazar,Türkan Saylan Etkileyici Sözleri | Ne Demişler! Türkan Saylan Video Çalışmasının yazılı içeriğini ve Türkan Saylan kimdir? yazısını konu devamında bulabilirsiniz.
  ~
  Video hoşunuza gittiyse "BEĞENMEYİ" unutmayın!
  Desteğiniz için TEŞEKKÜRLER!
  ~
  ►Önerilen Videolar;
  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  - Fatih Mehmet Maçoğlu Sözleri;
  youtu.be/ps0cVbB3nq4
  - Kim Jong-un Sözleri;
  youtu.be/SlycGgIaW6k
  - Charles Darwin Sözleri;
  youtu.be/0e5W0oVznvg
  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  –––
  • Müzik Lisans:
  Müzik Beat: Zayek Deep Trap Beat
  Müzik Linki;youtu.be/U5Nz4wcIXDw
  –––
  Türkan Saylan'dan Unutulmaz Etkileyici Sözler ;
  1- Her Eğitimli Kadının,bu Cumhuriyete Borcu Var.
  2- Bazen bir rastlantı insanların tüm yaşamını değiştirebilir. Bu nedenle insan hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamalıdır.
  3- Oysa, dünyada herkese yer var.Paylaşmasını bilebilirsek ve yetinebilirsek barış içinde yaşayabiliriz!
  4- Ben olumsuz şeylere hiç yokmuş gibi bakarım. Hep olumlu şeyler üzerinde yaşadığım için olumsuzluklar beni etkileyemez.
  5- İçimizdeki bu olumsuz duyguları yenebilir, çocuklarımızı birazcık savaş karşıtı ve eşitliğe inanmış olarak yetiştirebilir miyiz acaba? Yoksa bu acımasız rekabet dünyasında, ayakta kalabilmeleri için acımasız olmalarını mı öğütleyeceğiz hala ?
  6- Bir doktorun tek arzusu hastasını sağlığına kavuşturmak, yaşamını uzatmaktır. Ben bundan fazlasını yaptım; hastalarıma yaşam şartlarını da hazırladım, onlara iş ve aş buldum, çocuklarına kanat gerdim. Yoksul olmaları, çaresiz olmaları koşuluyla, hiç ayırım yapmadan.
  7- Neden Hakkari’yi ve Muş’u, en güzel toprakları öylece bırakmışız, ilgi göstermemişiz? Oraların koşulları da İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi olsaydı, oradaki insanlar da başka şeylere ilgi göstermeyecekti. Bugün de yapılması gereken şey budur.
  8- Türkiyenin birikimi, olağan demokratik rejime dönüş için yeterlidir. Bunun başarılabilmesi, bütün devlet görevlilerinin ve toplum kesimlerinin, hukuk devletinin ilkelerine saygı duymasıyla mümkündür.
  9- Hayatım boyunca tek isteğim, iyi ve dürüst bir insan olmaktı.
  İyi ve dürüst insanlarla birlikte yaşamaktı.
  10- Sevgili çocuklar, şaka karşılıklı olursa keyiflidir, gülmek insana güç verir, yaşam sevinci verir. Ama bunu aşırıya kaçırmak, örneğin karşımızdakinin kocaman burnuyla, kepçe kulaklarıyla alay etmek, arkadaşlarımızı küçük düşürmek çok yanlış ve ayıptır.
  11- Sakın siz, istemeyerek de olsa hayvanlara zarar vermeyin. Onlar dünyayı bizlerle paylaşan güzel ve zararsız yaratıklardır.
  12- Bana düşen bütün görevleri yerine getirdim, ölüme de hazırım.(Ölümünden kısa bir zaman önce.)
  Türkan Saylan Kimdir? ;
  13 Aralık 1935 günü İstanbul'da doğdu.Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Galip Bey ile (evlendikten sonra Leyla adını alan) İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğüdür. 1944-1946 yıllarında Kandilli İlkokulu ve 1946–1953 yıllarında Kandilli Kız Lisesi'nde okudu.1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi.1964-1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.
  1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı. 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere'de ileri eğitim gördü, 1974'te Fransa’da ve 1976’da İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yaptı, 1972’de doçent, 1977’de profesör oldu. 1982–1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981–2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü. 1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı ve 1996’ya kadar müdür yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yaptı. Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002'de emekli oldu.
  1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır. Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yaptı.
  1957'de evlendi ve bu evlilikten iki oğlu oldu. Biri grafiker diğeri hekim iki oğlundan iki torunu vardır. Son 17 yıldır meme kanseri hastası olan Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45'te vefat etti.

  Category : Diğer

  #türkan saylan#ne demişler#türkan saylan sözleri#etkileyici sözler

  0 Comments and 0 replies
arrow_drop_up